Regulamin

REGULAMIN KORZYSTANIA Z SERWISU

  1. Preambuła

Niniejszy regulamin ma zastosowanie do wszystkich usług polegających na pośrednictwie przy wynajmie samochodów świadczonych przez Pośrednika online, mailowo oraz telefonicznie. Pośrednikiem w procesie rezerwacji samochodu oraz przy zawieraniu umów najmu samochodu jest Milena Brzozowska prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Milena Brzozowska MNH Apartments pod adresem ul. Romańska 1/64, 01-451 Warszawa, NIP: 7591624290.

Pośrednik świadczy usługi w interesie swoich Klientów, dokładając szczególnej staranności o dopasowanie ofert przedstawianych w Serwisie do potrzeb tak Wynajmujących, jak i Najemców.

Korzystanie z tych usług – czy to za pośrednictwem strony internetowej, czy też aplikacji – oznacza, że Klient potwierdza, że zapoznał się z regulaminem oraz akceptuje jego warunki. Przed rozpoczęciem korzystania z Serwisu prosimy zatem o dokładne zapoznanie się z niniejszym regulaminem oraz o kontakt w sytuacji, gdy któreś z jego zapisów będą dla Państwa niezrozumiałe. W przypadku bowiem, gdy nie wyrażają Państwo zgody na którykolwiek z zapisów regulaminu, konieczne jest przerwanie procesu rezerwacji i zaniechanie dalszego korzystania z Serwisu.

Strony internetowe, ich zawartość oraz infrastruktura, a także system rezerwacji pojazdów online (w tym wspomaganie płatności za usługę) dostępny na tych stronach internetowych oraz poprzez aplikację są własnością Pośrednika oraz są przez niego zarządzane i dostarczane. Ich udostępniane jest możliwe wyłącznie do osobistego, niekomercyjnego użytku Klientów.

  1. Definicje

Pośrednik – oznacza Milenę Brzozowską prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Milena Brzozowska MNH Apartments pod adresem ul. Romańska 1/64, 01-451 Warszawa, NIP: 759 162 42 90.

Usługa pośrednictwa – oznacza świadczoną przez Pośrednika usługę polegającą na pośrednictwie przy zawieraniu umów najmu pojazdów mechanicznych pomiędzy Wynajmującym, a Najemcą. Usługa ta obejmuje wszelkie czynności podejmowane przez Pośrednika w tym zakresie, zarówno online, telefonicznie, jak i osobiście. Szczegółowy sposób działania Serwisu został opisany w pkt III regulaminu.

Wynajmujący – oznacza osobę lub podmiot, który oferuje za pośrednictwem Serwisu możliwość wynajęcia posiadanego przez niego samochodu i przy pomocy Serwisu zmierza do zawarcia lub zawiera umowę najmu samochodu, na mocy której zobowiąże się do oddania Najemcy samochodu do korzystania na czas określony w zamian za zapłatę określonego wynagrodzenia.

Najemca – oznacza osobę lub podmiot, która jest zainteresowana możliwością wynajęcia za pośrednictwem Serwisu cudzego samochodu i przy pomocy Serwisu zmierza do zawarcia lub zawiera umowę najmu samochodu, na mocy której zobowiąże się do zapłaty określonego wynagrodzenia w zamian za możliwość korzystania z samochodu przekazanego jej przez Wynajmującego przez określony czas.

Klient – oznacza osoby lub podmioty korzystające z usług Serwisu, w tym w szczególności Wynajmującego i Najemcę.

Serwis – oznacza zarówno stronę internetową, jak i aplikację, przy pomocy których świadczone są usługi pośrednictwa oferowane przez Pośrednika.

Umowa najmu samochodu – oznacza umowę najmu w rozumieniu art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego, na mocy której Wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy samochód do korzystania przez czas oznaczony, a Najemca zobowiązuje się zapłacić Wynajmującemu umówione wynagrodzenie.

Oferta – oznacza ofertę wynajmu samochodu wystawioną przez Wynajmującego za pośrednictwem Serwisu. Oferta taka jest ofertą w rozumieniu art. 66 i następnych Kodeksu cywilnego.

Rezerwacja samochodu – oznacza proces zmierzający do zawarcia umowy najmu samochodu przy wykorzystaniu Serwisu, w którym Najemca przyjmuje ofertę Wynajmującego i dopełnia jej treść poprzez wskazanie za pośrednictwem Serwisu okresu, na który najmuje samochód.

Potwierdzenie rezerwacji – generowany przy pomocy Serwisu dokument potwierdzający dokonanie skutecznej rezerwacji samochodu. Dokument ten ma formę elektroniczną, przy czym może zostać także wydrukowany. Ma on na celu potwierdzenie, że Najemca dokonał rezerwacji za pośrednictwem Serwisu. Wynajmujący ma prawo domagać się potwierdzenia rezerwacji od Najemcy pod rygorem odmowy wydania samochodu.

  1. Usługi świadczone przez Pośrednika

Korzystający z Serwisu Klienci mają możliwość zarówno zaoferowania możliwości wynajęcia ich samochodów przez innych Klientów, jak i najmu samochodów wystawionych w Serwisie przez innych Klientów. Innymi słowy, Klienci mogą korzystać z serwisu zarówno jako Wynajmujący i wystawiać w serwisie swoje samochody, jak i jako Najemcy celem najmowania cudzych samochodów.

Pośrednik nie świadczy usług wynajmu bezpośrednio, w szczególności nie oferuje własnych samochodów celem możliwości ich najęcia, a jedynie pośredniczy w procesie zawierania umowy najmu samochodu dokonywanego pomiędzy Wynajmującym a Najemcą. 

Korzystając z Serwisu i dokonując za jego pomocą rezerwacji samochodu, a następnie zawierając w ten sposób umowę najmu, Klienci jako odpowiednio Wynajmujący i Najemca wchodzą w bezpośredni stosunek umowny pomiędzy sobą, którego Pośrednik nie jest stroną.

Rolą Pośrednika w relacjach między Klientami jest oferowanie wygodnego narzędzia ułatwiającego zawieranie umów najmu samochodu w postaci Serwisu, a także przekazywanie niezbędnych informacji ułatwiających zawarcie takich umów. Dodatkowo Pośrednik oferuje pomoc w sytuacjach spornych oraz dodatkowe zabezpieczenia opisane w dalszej części regulaminu, które zwiększają bezpieczeństwo Klientów w zakresie ich roszczeń w przypadku niewłaściwego wykonywania przez drugą stronę umowy najmu.

  1. Sposób korzystania z Serwisu
  1. Utworzenie konta: 

Klienci korzystają z serwisu poprzez zarejestrowanie się i utworzenie osobistych kont. Po zalogowaniu się Klient może oferować możliwość wynajmu swoich samochodów jako Wynajmujący lub wynajmować samochody wystawione w Serwisie przez innych Klientów jako Najemca. Bez zalogowania się Klient może jedynie przeglądać bazą ofert samochodów wystawionych w Serwisie bez możliwości ich wynajęcia. Sposób założenia konta jest opisany w zakładce „rejestracja”, należy postępować zgodnie z instrukcjami opisanymi na ekranie. Założenie konta jest darmowe i nie obliguje do korzystania z usług Serwisu.

Klient zakładający konto celem tworzenia ofert wynajmu swoich samochodów (tj. celem działania w Serwisie jako Wynajmujący) jest zobligowany do podania w Serwisie informacji o swoim numerze rachunku bankowego. Numer tego rachunku jest konieczny do rozliczania prowizji Pośrednika . Klient ponosi ryzyko wskazania błędnego lub nieaktualnego numeru rachunku bankowego.

  1. Tworzenie ofert wynajmu swoich samochodów:

Wynajmujący może oferować za pośrednictwem Serwisu możliwość wynajmu tylko takich samochodów, których jest właścicielem. Celem weryfikacji tytułu własności Wynajmujący wysyła za pośrednictwem Serwisu skan dowodu rejestracyjnego samochodu. Następnie Pośrednik weryfikuje dowód rejestracyjny i potwierdza bądź odmawia możliwości wystawienia danego samochodu za pośrednictwem Serwisu nie później, niż następnego dnia roboczego.

Jeżeli Wynajmujący jest posiadaczem samochodu i nie posiada tytułu własności (dotyczy np. leasingu, podnajmu, użytkowania), Wynajmujący musi oprócz skanu dowodu rejestracyjnego przesłać pisemną zgodę właściciela pojazdu na możliwość jego wynajmowania za pośrednictwem Serwisu.

Celem wystawienia oferty wynajmu samochodu przejdź do odpowiedniej zakładki na swoim koncie i postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlonymi na ekranie.

Wynajmujący może w ofercie zastrzec ograniczenie, że jego oferta jest skierowana jedynie do osób pomiędzy 21 a 65 rokiem życia, które posiadają prawo jazdy od co najmniej 2 lat. Jeżeli Wynajmujący dokona takiego zastrzeżenia w ofercie, będzie uprawniony do odstąpienia od umowy najmu w sytuacji, gdy Najemca nie będzie spełniał tych wymagań.

  1. Rezerwacja samochodu:

Decydując się na skorzystanie z oferty wystawionej przez Wynajmującego Najemca musi zadeklarować formę płatności. Wynajmujący potwierdza rezerwację niezwłocznie – najpóźniej w następnym dniu roboczym. W sytuacji wyboru formy płatności w postaci karty płatniczej, odpowiednia kwota zostanie zablokowana do czasu potwierdzenia rezerwacji. Po jej potwierdzeniu kwota ta zostanie pobrana z karty. 

Do czasu potwierdzenia rezerwacji Klient ma możliwość jej anulowania. Wówczas środki na karcie zostaną niezwłocznie anulowane w terminach zgodnych z regulaminem Banku.

W bardzo rzadkich przypadkach może zdarzyć się, że Wynajmujący nie będzie mógł potwierdzić dostępności samochodu. O takiej sytuacji Najemca zostanie niezwłocznie poinformowany i wówczas jego środki zajęte na karcie także zostaną odblokowane tak szybko, jak to możliwe.

Zawarcie umowy najmu, jeżeli Klienci nie zdecydują inaczej, będzie następowało między nimi od momentu potwierdzenia rezerwacji i pobrania płatności. Umowa jest zawierana między Wynajmującym, a osobą, która dokonuje rezerwacji jako Najemcą niezależnie od tego, kto dokonuje płatności.

Po dokonaniu rezerwacji i jej potwierdzeniu Najemca pobiera przy pomocy Serwisu potwierdzenie rezerwacji celem okazania go Wynajmującemu przy odbiorze samochodu. Wynajmujący jest uprawniony domagać się od Najemcy okazania potwierdzenia rezerwacji pod rygorem odstąpienia od umowy najmu i odmowy wydania samochodu.

  1. Wynagrodzenie za wynajem oraz przedłużenie wynajmu:

Wynagrodzenie, o ile Klienci nie postanowią inaczej, jest kalkulowane na podstawie 24 godzinnych stawek. Początek i koniec okresu wynajmu wskazuje Najemca dokonując rezerwacji samochodu. Godziną określającą początek pierwszej doby najmu jest godzina odebrania samochodu. Jeżeli samochód zostanie zwrócony po terminie, Wynajmujący jest uprawniony do naliczenia dodatkowych opłat, opisanych poniżej.

Pośrednik przestrzega, że w sytuacji, gdy Klienci nie sprecyzują inaczej warunków umowy najmu, stawka za przetrzymanie samochodu powyżej terminu pierwotnej umowy najmu może być wyższa od zwykłej stawki wskazanej w ofercie.

Najemca może przedłużyć najem za zgodą Wynajmującego. 

Wynagrodzenie jest płatne bezpośrednio Pośrednikowi, którzy przekazuje je następnie niezwłocznie Wynajmującemu po potrąceniu należnej mu prowizji.

  1. Odpowiedzialność pośrednika:

Pośrednik jak wspomniano wyżej nie jest stroną stosunku najmu. Umowa najmu jest zawierana pomiędzy Klientami (tj. pomiędzy Wynajmującym i Najemcą). Stąd Pośrednik nie odpowiada za szkody wynikłe z niewykonywania lub nieprawidłowego wykonywania umowy najmu, jak i nie odpowiada za skutki czynów osób prowadzących samochód pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających oraz za skutki prowadzenia samochodu sprzecznie z przepisami ruchu drogowego czy też nieadekwatnie do warunków atmosferycznych panujących na drodze. 

Pośrednik nie odpowiada również za wpisanie przez Klientów zakładających konta prawidłowych danych osobowych, numerów kart kredytowych i adresów do korespondencji oraz za prawdziwość danych wpisanych w wystawionych w Serwisie ofertach, gdyż ich nie weryfikuje.

  1. Szczegółowe warunki umowy najmu samochodu:

Pośrednik nie jest władny do narzucenia Klientom warunków umowy najmu, której treść jest ostatecznie ustalana pomiędzy Klientami zawierającymi konkretną umowę. Niemniej celem zadbania o możliwie najwyższy standard usług świadczonych za pośrednictwem Serwisu w sytuacji, gdy Klienci nie uregulują stosunków między nimi w odmienny sposób, poprzez akceptację warunków niniejszego regulaminu przy zakładaniu konta przyjmuje się, że zawarcie umowy najmu samochodu pomiędzy Klientami oznacza zawarcie umowy na następujących warunkach:

§ 1. Przedmiot umowy.

ust. 1. Przedmiotem umowy najmu jest samochód o cechach szczegółowo opisanych w ofercie;

ust. 2. Wynajmujący oświadcza, że jest uprawniony do zawarcia niniejszej umowy będąc właścicielem samochodu lub posiadając zezwolenie właściciela samochodu do jego wynajmowania.

ust. 3. Wynajmujący oświadcza, że samochód jest sprawny, zdatny do użytku i przeszedł wszystkie wymagane badania techniczne.

ust. 4. Wynajmujący oświadcza, że samochód nie jest obciążony w żaden sposób obciążony prawami podmiotów i osób trzecich, jak i nie jest przedmiotem toczących się postępowań sądowych, administracyjnych czy egzekucyjnych. 

ust. 5. Wynajmujący oświadcza, że samochód ma opłacone ubezpieczenie OC.

ust. 6. Samochód może być eksploatowany tylko na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Najemca nie może wyjechać samochodem poza granice administracyjne kraju bez pisemnej zgody Wynajmującego.

ust. 7. Jeżeli w dniu odbioru samochodu Najemca stwierdzi, że stan samochodu jest niezgodny z ofertą, a w szczególności że samochód jest niesprawny, będzie uprawniony do odstąpienia od umowy najmu. W takiej sytuacji Wynajmujący jest zobowiązany do zwrócenia Najemcy wszystkiego, co w związku z umową od niego otrzymał.

§ 2. Obowiązki Wynajmującego.

ust. 1. Wynajmujący zobowiązuje się do oddania Najemcy samochodu do korzystania na czas oraz za wynagrodzeniem określonymi w ofercie oraz przy rezerwacji samochodu przez Najemcę.

ust. 2. Wynajmujący zobowiązuje się do wydania Najemcy samochodu oraz wszystkich przedmiotów i dokumentów niezbędnych do korzystania z niego, w tym kompletu kluczyków i pilota, dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

ust. 3. W przypadku braku terminowego wydania samochodu przez Wynajmującego Najemcy, Najemca jest uprawniony do rozwiązania niniejszej umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia oraz do żądania od Wynajmującego zapłacenia kary umownej w kwocie 20% wartości umówionego wynagrodzenia. 

ust. 4. Wynajmujący zobowiązuje się do wydania Najemcy samochodu z pełnym bakiem paliwa.

ust. 5. Jeżeli Wynajmujący zastrzegł w ofercie, że jego oferta jest skierowana jedynie do osób pomiędzy 21 a 65 rokiem życia, które posiadają prawo jazdy od co najmniej 2 lat, jest on uprawniony do natychmiastowego odstąpienia od niniejszej umowy w sytuacji, gdy Najemca nie okaże mu dokumentów udowadniających spełnienie tych warunków.

§ 3. Obowiązki Najemcy.

ust. 1. Najemca zobowiązuje się do przyjęcia samochodu do korzystania oraz do zapłacenia Wynajmującemu wynagrodzenia w kwocie określonej w ofercie. Wynagrodzenie jest płatne z góry na rachunek bankowy wskazany przez Wynajmującego w terminie do dnia poprzedzającego umówiony dzień wydania samochodu. Jego płatność jest warunkiem wydania przedmiotu najmu Wynajmującemu. Za dzień płatności uważa się dzień uznania środków na rachunku bankowym Wynajmującego. Brak dokonania płatności w terminie jest równoznaczny z rozwiązaniem niniejszej umowy najmu.

ust. 2. Najemca oświadcza, że posiada ważne prawo jazdy uprawniające go do prowadzenia przedmiotu najmu po drogach publicznych.

ust. 3. Najemca zobowiązuje się do korzystania z przedmiotu najmu zgodnie z jego przeznaczeniem. W szczególności zobowiązuje się do nieprowadzenia samochodu w sposób sprzeczny z przepisami ruchu drogowego, nieadekwatny do warunków atmosferycznych panujących na drodze oraz po drogach i po miejscach do tego nieadekwatnych.

ust. 4. Najemca zobowiązuje się do zwrócenia samochodu w stanie niepogorszonym ponad zwykłe zużycie związane z normalnym użytkowaniem po zakończeniu okresu najmu wraz z wszystkimi przedmiotami przejętymi wraz z samochodem od Wynajmującego. Za każdy dzień opóźnienia Najemca zapłaci Wynajmującemu wynagrodzenie zgodnie ze stawką opisaną w ofercie powiększone o karę umowną w kwocie 20% tej stawki.

ust. 5. Najemca jest zobowiązany do pokrycia wszelkich mandatów związanych z prowadzeniem samochodu w okresie trwania umowy najmu.

ust. 6. Najemca nie jest upoważniony do podnajmu czy użyczania przedmiotu najmu osobom trzecim bez pisemnej zgody Wynajmującego.

ust. 7. Najemca jest zobowiązany do dbania o stan techniczny samochodu w okresie trwania niniejszej umowy, w szczególności do uzupełniania w razie potrzeby płynów eksploatacyjnych. Najemca zobowiązany jest do zwrócenia Wynajmującemu wraz z pełnym bakiem paliwa.

ust. 8. Najemca zobowiązuje się do zapłaty na rzecz Wynajmującego kary umownej w kwocie 50% wartości wynagrodzenia za uszkodzenia powstałe na skutek nieprawidłowego użytkowania przez Najemcę przedmiotu najmu, w tym uszkodzenia mienia stanowiące własność osób trzecich. Zastrzeżenie kary umownej nie wyklucza możliwości dochodzenia obowiązku naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

§ 4. Depozyt.

ust. 1. Najemca jest zobowiązany do wpłacenia Wynajmującemu wraz z wynagrodzeniem za najem depozytu w wysokości określonej w ofercie.

ust. 2. Depozyt jest zwracany Najemcy niezwłocznie po zwrotnym wydaniu przedmiotu najmu w sytuacji, gdy stan techniczny pojazdu będzie niepogorszony ponad zużycie wynikające z normalnego użytkowania. 

ust. 3. W sytuacji uszkodzenia pojazdu Wynajmujący jest upoważniony do zaspokojenia swoich roszczeń odszkodowawczych w pierwszej kolejności z depozytu. Wynajmujący zwróci Najemcy kwotę z depozytu pozostałą po potrąceniu swoich roszczeń w tym zakresie. W sytuacji, gdyby roszczenia Wynajmującego przekraczały kwotę depozytu, może on dochodzić nadwyżki na zasadach ogólnych.

§ 5. Okres umowy oraz sposób jej rozwiązania.

ust. 1. Umowa jest zawierana na czas określony w ofercie oraz w rezerwacji samochodu.

ust. 2. Wynajmujący może rozwiązać niniejszą umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia w sytuacji, gdy Najemca będzie korzystać z przedmiotu najmu w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem, gdy Najemca utraci prawo jazdy lub gdy Najemca będzie rażąco naruszał swe obowiązki wynikające z umowy najmu. W takiej sytuacji Wynajmujący jest uprawniony do zachowania całego wynagrodzenia określonego umową, niezależnie od rzeczywistego okresu korzystania z samochodu.

ust. 3. W sytuacji, w której dojdzie do rozwiązania umowy najmu, a Najemca będzie korzystać z przedmiotu najmu w okresie po rozwiązaniu umowy, Najemca będzie zobowiązany do zapłacenia Wynajmującemu kwoty wynagrodzenia zgodnie ze stawką opisaną w ofercie powiększonego o karę umowną w kwocie 20% tej stawki.

ust. 4. Najemca może za zgodą Wynajmującego wyrażoną pisemnie lub elektronicznie przedłużyć okres najmu samochodu.

§ 6. Postanowienia końcowe.

ust. 1. Wszelkie zmiany umowy najmu wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.

ust. 2. W sprawach nieuregulowanych znajdują zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego.

ust. 3. Sądem właściwym dla rozstrzygania sporów między Klientami jest sąd właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby Wynajmującego.

UWAGA! Dla zachowania pełnej klarowności stosunków prawnych łączących Klientów zawierających umowę najmu, Pośrednik zaleca każdorazowo wydrukowanie i podpisanie umowy najmu zawieranej między nimi, a także o sprawdzenie danych kontrahenta poprzez żądanie okazania aktualnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

  1. Dodatkowe zabezpieczenia:

Dla wymagających Klientów, którzy chcą dodatkowo zabezpieczyć przedmiot najmu przed uszkodzeniem lub utratą wynikającą z nielojalnego lub nieodpowiedzialnego zachowania kontrahenta, proponujemy zastosowanie następujących rozwiązań prawnych:

  1. Weksel – odpowiednio wypełniony przez Najemcę weksel i deklaracja wekslowa znacząco przyspieszają dochodzenie roszczeń Wynajmującego w sytuacji, gdy przedmiot najmu zostanie uszkodzony lub utracony.
  2. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 kpc – odpowiednio skonstruowane oświadczenie o poddaniu się egzekucji niweluje potrzebę żmudnego dochodzenia roszczeń przez Wynajmującego przed Sądem i pozwala od razu na skierowanie sprawy do egzekucji komorniczej.

Powyższe rozwiązania stanowią propozycje zwłaszcza dla Wynajmujących, którzy oferują samochody o znacznej wartości i obawiają się ich nielegalnego przewłaszczenia. Rozwiązania takie ze względu na stopień ich skomplikowania prawnego wymagają każdorazowego dopasowania do indywidualnych potrzeb Klienta. Pośrednik oferuje ze swojej strony pomoc prawną w tym zakresie. Pomoc taka może wymagać dodatkowych opłat, które Klient będzie musiał ponieść, niemniej Klient zawsze będzie informowany o ich wysokości przed ich naliczeniem.

  1. Pomoc w sytuacjach spornych:

Każda umowa wiąże się z ryzykiem. Nie inaczej jest w sytuacji, gdy jej przedmiotem jest samochód, czyli przedmiot o nieraz znaczącej wartości. Wynajmujący jest szczególnie narażony na nielojalne zachowanie kontrahenta i możliwość zniszczenia, utraty bądź nawet przewłaszczenia przez niego przedmiotu najmu.

Pośrednik deklaruje swoje pełne wsparcie i pomoc w tego rodzaju przykrych sytuacjach. Pomoc taka obejmuje w szczególności:

- pośrednictwo w sporze między Klientami nakierowane na osiągnięcie porozumienia bez kierowania sprawy do sądu;

- asystę przy sporządzaniu zawiadomienia o możliwości popełnieniu przestępstwa;

- asystę przy sporządzaniu zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela oraz stałe wsparcie w procedurze likwidacji szkody;

- informację o możliwych krokach prawnych w danej sytuacji.

  1. Cennik

Pośrednik nie pobiera żadnych opłat związanych z korzystaniem z Serwisu przez Najemców.

Od Wynajmującego pobierana jest prowizja oraz opłata serwisowa.

Prowizja wynosi 15% od kwoty wynagrodzenia za wynajem umówionego pomiędzy Wynajmującym i Najemcą.

Opłata serwisowa wynosi 9,99 zł brutto i jest naliczana za każde zaoferowanie wynajmu samochodu za pośrednictwem Serwisu. W przypadku, gdy Wynajmujący oferuje jednocześnie możliwość wynajmu więcej, niż pięciu samochodów, jest zwolniony od opłaty serwisowej.

Prowizja i opłata serwisowa są płatne z góry.

Opłata serwisowa jest płatna przy wstawieniu oferty najmu przy pomocy Serwisu.

Prowizja jest pobierana przez Pośrednika przy wpłacie przez Najemcę wynagrodzenia za najem. Wynagrodzenie jest płatne bezpośrednio Pośrednikowi, którzy przekazuje je następnie niezwłocznie Wynajmującemu po potrąceniu należnej mu prowizji.

Wynajmujący korzystając z Serwisu akceptuje fakt, że nie jest władny do odmiennego ustalenia z Najemcą w umowie najmu sposobu płatności wynagrodzenia. W szczególności Wynajmujący korzystając z Serwisu przyjmuje do wiadomości i wyraża zgodę na płatność należnego mu wynagrodzenia od Najemcy bezpośrednio do Pośrednika i wyraża zgodę również na potrącenie przez Pośrednika jego prowizji z płatnego w ten sposób wynagrodzenia.

Dokonanie odmiennych ustaleń i praktyk przez Wynajmującego z Najemcą nie zwalnia Wynajmującego z obowiązku płatności prowizji na rzecz Pośrednika. W szczególności umówienie się przez Wynajmującego z Najemcą w sposób modyfikujący wyżej opisany sposób płatności wynagrodzenia bezpośrednio do Pośrednika uprawnia Pośrednika do zablokowania konta Wynajmującego oraz do obciążenia go karą umowną w kwocie 20% wartości wynagrodzenia w ofercie, której dotyczy ta modyfikacja.

  1. Sposób płatności

Opłata serwisowa jest płatna przy wystawianiu oferty najmu samochodu przez Wynajmującego z pozycji jego konta. Możliwe formy płatności to płatność poprzez system PayU. Sposób pobierania prowizji został opisany wcześniej.

Za pobranie opłaty serwisowej oraz prowizji Pośrednik wystawi Wynajmującemu faktury VAT. 

  1. Korespondencja

Dokonanie za pośrednictwem Serwisu rezerwacji pojazdu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na otrzymywanie korespondencji od Pośrednika i Wynajmującego niezbędnej do realizacji umowy najmu. 

Po zakończeniu umowy Klienci otrzymają również od pośrednika wiadomość mailową zawierającą prośbę wystawienie oceny kontrahentowi.

Pośrednik nie ponosi odpowiedzialności za treść korespondencji wymienianej pomiędzy samymi Klientami, bowiem nie ma na nią wpływu. 

W celu zagwarantowania wykonania usług Pośrednik prosi o wpisanie prawidłowych danych do korespondencji przy zakładaniu konta w Serwisie – zwłaszcza o wpisanie prawidłowego adresu e-mail. Pośrednik nie ponosi odpowiedzialności za wpisane błędnie adresy e-mail, gdyż ich nie weryfikuje.

  1. VIII.Ranking i opinie

Zakładając konto w Serwisie Klient wyraża zgodę na możliwość oceny sposobu wykonania przez niego każdorazowej umowy najmu samochodu. Serwis zapewnia możliwość oceny zarówno Wynajmujących, jak i Najemców. Opinie takie mają cel jedynie informacyjny dla innych Klientów korzystających z Serwisu i mogą być przetwarzane oraz wykorzystywane przez Pośrednika wyłącznie w tym właśnie celu.

Opinie są osobistymi opiniami Klientów, którzy wypełnili stosowną ankietę po zakończeniu umowy najmu i mogą nie pokrywać się z opinią Pośrednika. 

Opinie zawierające wulgarne bądź niestosowne treści będą przez Pośrednika usuwane bądź cenzurowane.

 

  1. Prywatność i pliki cookies

Pośrednik szanuje prywatność wszystkich swoich klientów. Zapoznaj się z polityką ochrony prywatności i cookies.

  1. Prawo własności intelektualnej

Oprogramowanie niezbędne do świadczenia usług przez Pośrednika oraz dostępne i wykorzystywane w Serwisie, jak również (o ile nie zastrzeżono inaczej) wszelkie prawa własności intelektualnej dotyczące treści i informacji zawartych w Serwisie należą do Pośrednika.

Pośrednik posiada wyłączne prawa własności intelektualnej do Serwisu, na którym udostępniane są usługi (oraz opinie Klientów) i zabrania kopiowania, wykorzystywania części strony, udostępniania (hyper)linków i linków głębokich, publikowania, promowania, zbywania lub wykorzystywania w jakikolwiek inny sposób treści Serwisu bez wyraźnej pisemnej zgody. W przypadku częściowego lub pełnego wykorzystania treści (w tym opinii Klientów) lub posiadania przez Państwa praw własności intelektualnej do fragmentu Serwisu, treści lub opinii, prawa te w całości przekazywane są Pośrednikowi. Niezgodne z prawem wykorzystanie części Serwisu lub jakiekolwiek czynności opisane powyżej stanowią istotne naruszenie naszych praw własności intelektualnej (w tym praw autorskich i praw do baz danych).

  1. Właściwe przepisy prawa i jurysdykcja

Sądem właściwym w przypadku wszelkich sporów pomiędzy Pośrednikiem a Klientami jest Sąd właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby pośrednika. Jurysdykcja w takich sporach należy do Sądu polskiego.

 

 

BROSZURA INFORMACYJNA

Art. 777 kpc

TREŚĆ PRZEPISÓW

Zgodnie z art. 777 § 1 kpc tytułem egzekucyjnym jest:

- pkt 4 akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych, albo też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie;

- pkt 5 akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy w akcie wskazano zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności.

CZYM JEST PODDANIE SIĘ EGZEKUCJI W AKCIE NOTARIALNYM

Dobrowolne poddanie się egzekucji w akcie notarialnym to szczególny sposób zabezpieczenia swoich roszczeń. Pozwala on bowiem na uzyskanie tytułu egzekucyjnego bez konieczności prowadzenia sporu sądowego. 

Takie poddanie się egzekucji oznacza, że dłużnik dobrowolnie uznaje dług zobowiązuje się go bezwarunkowo zapłacić. 

DLACZEGO PODDANIE SIĘ EGZEKUCJI JEST KORZYSTNE?

„Zwykła” droga dochodzenia swoich roszczeń w sytuacji, gdy dłużnik nie chce ich zapłacić dobrowolnie, wiąże się z prowadzeniem często długiego i żmudnego procesu, trwającego nieraz kilka lat. Proces taki może też okazać się kosztowny – obok opłaty sądowej w wysokości 5% kwoty dochodzonych roszczeń wierzyciel musi opłacić swojego prawnika, jeżeli nie będzie się czuł na siłach prowadzić sprawę w sądzie samodzielnie. Trzeba też mieć na uwadze, że zawiadomiony o procesie nielojalny dłużnik może podejmować czynności zmierzające do pozbycia się majątku. W przypadku poddania się egzekucji w akcie notarialnym może on nie mieć na to okazji, ponieważ o podjęciu czynności procesowych dowie się dopiero „po fakcie” z zawiadomienia komornika o wszczęciu egzekucji, któremu zwykle towarzyszy informacja o podjętych czynnościach egzekucyjnych (np. zajęcie kont bankowych).

CO ZROBIĆ, ABY UZYSKAĆ DOBROWOLNE PODDANIE SIĘ EGZEKUCJI?

Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji wymaga formy aktu notarialnego. Oświadczenie takie wymaga również oczywiście zgody potencjalnego dłużnika - nie można go "przymusić” do jego złożenia, przy czym wierzyciel może postawić warunek złożenia takiego oświadczenia przed zawarciem umowy i odmówić podpisania umowy, jeżeli dłużnik takiego oświadczenia nie złoży. To, która ze stron pokrywa koszty takiego oświadczenia jest elementem ich wzajemnych uzgodnień.

Koszt taksy notarialnej jest zawsze ustalany indywidualnie przez notariusza. Wynagrodzenie notariusza jest regulowane Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 roku, poz. 272). Rozporządzenie przewiduje maksymalne stawki, jakie notariusz może przy danej czynności notarialnej pobrać. Są to stawki negocjowane, co oznacza, że każdy notariusz może zgodzić się na pobranie dowolnej stawki, jeżeli nie przekracza ona maksymalnej taksy określonej przywołanym rozporządzeniem.

CO ROBIĆ PO UZYSKANIU DOBROWOLNEGO PODDANIA SIĘ EGZEKUCJI?

Dobrowolne poddanie się egzekucji w akcie notarialnym pozwala na uniknięcie wspomnianej sytuacji prowadzenia żmudnego procesu sądowego. Akt notarialny zawierający takie oświadczenie oględnie mówiąc zastępuje wyrok. W sytuacji, gdy dłużnik nie płaci, wystarczy wystąpienie do Sądu z wnioskiem o nadanie takiemu aktowi klauzuli wykonalności. Nadanie klauzuli wykonalności jest czynnością techniczną – Sąd sprawdza jedynie, czy zachowane są warunki formalne aktu notarialnego. Wniosek powinien być skierowany do Sądu właściwego dla siedziby lub miejsca zamieszkania dłużnika. Nie wymaga to osobistego stawiennictwa w sądzie – możliwe jest jego złożenie drogą listowną. Sąd wydaje tytuł wykonawczy zwykle w terminie około tygodnia. Do wniosku należy dołączyć oryginał wypisu aktu notarialnego zawierającego oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Wniosek nie podlega opłacie sądowej.

Następnie posiadając nadaną klauzulę wykonalności należy się udać z tą klauzulą oraz aktem notarialnym do wybranego przez siebie komornika i złożyć u niego wniosek o wszczęcie egzekucji.

Wzór wniosku o nadanie klauzuli wykonalności:

/Miejscowość i data/

Sąd Rejonowy w /Miejscowość/

Wydział I Cywilny

/adres/

Wnioskodawca:

/imię, nazwisko, adres, PESEL/ 

WNIOSEK O NADANIE KLAUZULI WYKONALNOŚCI

Działając w imieniu własnym wnoszę o nadanie klauzuli wykonalności załączonemu aktowi notarialnemu z dnia /data/ rep. /nr repertorium/ zawierającemu oświadczenie o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 kpc.

Wnoszę też o nadesłanie mi tego aktu wraz z nadaną klauzulą wykonalności na mój adres.

/czytelny podpis/

Załącznik:

- oryginał wypisu aktu notarialnego

- kopia wniosku o nadanie klauzuli wykonalności.

WhatsApp